Kategorie: Aktuality

Několik vět o koncertu “BLUES PRO ŠPÁGRA“

konaném v klubu DOLI 18. října 2019 v rámci Pardubického bluesového festivalu.

Když jdu na koncert, kde se bude hrát starý dobrý rock zejména z šedesátých a sedmdesátých let 20. století a klasické blues, tak si to chci jako posluchač užít. A to se tentokráte díky kapelám vystupujícím na podiu klubu Doli plně podařilo.
Uplynulo již více jak šest let od doby, kdy kytarista Milan Špaček uslyšel dusot kopyt nebeské kavalerie a odešel na věčnost. Jako vzpomínka na tohoto kamaráda, muzikanta, spoluhráče (hrával m.j. i s Gamba Blues Bandem a se Simulantenbande) a hlavně dobrého člověka se uskutečnilo již pošesté setkání v klubu Doli, tentokráte ve dvou koncertech, a to 4. a 18. října 2019 pod tradičním názvem „Blues pro Špágra"

Na prvním koncertu festivalu vystoupily kapely MO/FO CAT CLARION, JOHN HAILLOR, CIRKUS BLUES a JETBEAT.

Na druhém koncertu zahrály přítomným rovněž 4 kapely, každá se zhruba hodinovým programem. Začala skupina FOLK STONES (podruhé na akci tohoto názvu). Zaujaly mne skladby „Ať hodí kamenem"a „Království za koně" zpívané kytaristou Richardem Šillerem (jako všechny zde jimi hrané písně česky). Následovalo vystoupení SIMULANTENBANDE, která se zúčastnila všech ročníků hraní pro Špágra mimo rok 2014. Po ní následovala skupina GAMBA BLUES BAND - od roku 2016 čtvrtá účast. Písně částečně vlastní tvorby zpíval převážně česky její leader, kytarista a zpěvák Standa Svoboda. A jako poslední skupina se prezentoval VEJFUK (potřetí na této akci). Jejich hraní vychází především z písní britské bluesové legendy Fleetwood Mac, které interpretuje guru skupiny, kytarista a zpěvák Jiří Rollo. Končilo se písní Johna Lennona Come together z posledního alba kapely Beatles Abbey Road

Se skupinou SIMULANTENBANDE měl premiéru na postu klávesisty Tomáš Jun (bratr kytaristy Pavla Juna). Dosavadní klávesista Eda Stočes bude nadále hrát pouze ve skupině Gamba Blues Band. Kluci začali klasickým bluesovým standardem Roberta Johnsona Sweet home Chicago, který patřil mezi oblíbené skladby Milana Špačka. Během zhruba jedné hodiny zaznělo několik písní složených nebo hrávaných Stouny, např. I´m free, Little red rooster, Cry to me. Jako překvapení pro fanoušky a příznivce Simulantů byla zařazena písnička od The Beatles: You´ve Got To Hide Your Love Away. Před závěrečným rock and rollem od Chucka Berryho Around and around (měli jej ve svém repertoáru i Stouni) mohli diváci uslyšet další bluesovku od Roberta Johnsona Stop breaking down. Z dnešního hraní mne zejména zaujalo jejich provedení klasického Crossroads Blues (rovněž z tvorby Roberta Johnsona).

Tento večer zněly v klubu Doli hlavně blues (od klasických bluesových standardů přes folk blues až k elektrickému blues) a rock (od folk rocku po tvrdší rock a rock and roll).

Určitě to byla důstojná vzpomínka na Milana. Tam z výšky mohl slyšet dosti svých oblíbených bluesových skladeb a písniček.

Jen si je možno přát, aby za rok v říjnu 2020 na dalším ročníku Blues pro Špágra přišlo více publika.

print Formát pro tisk