Kategorie: Aktuality

KLUB 27 navštívil symbolicky Východočeské divadlo

Aneb o vystoupení dvou rockových kapel a kvarteta filharmoniků na Velké scéně pardubického divadla 19. 11. 2018.

V 60. a 70. letech minulého století se na rockové hudební scéně objevilo mnoho vynikajících hudebníků a zpěváků. Mnozí z nich neunesli slávu, nabyté peníze, a tak lze jejich životní styl charakterizovat stručně, ale výstižně třemi slovy „alkohol, drogy a rokenrol". Někteří z těchto špičkových rockerů svůj životní styl nezvládli a podlehli mu. Koncert připomněl Klub 27 (někdy též uváděný jako Klub navždy 27). Popudem k založení tohoto klubu byla skutečnost, že během dvou let 1969 - 1971 došlo k úmrtí neobvyklého počtu významných hudebníků, kterým bylo pouhých 27 let.

Na Velkou scénu Východočeského divadla v Pardubicích v pondělí 19. listopadu 2018 po 19. hodině - po úvodním slovu herce této scény Ladislava Špinera, který zasvěceně koncert provázel slovem, přišla skupina Red Guitars. Své vystoupení zahájila vzpomínkou na významnou členku Klubu 27 Janis Joplin čtyřmi jejími písněmi. V nich zazářila zpěvačka skupiny Zuzana Orlíčková. Následoval miniblok tří skladeb Jimiho Hendrixe zahájený variací na americkou hymnu a zakončený písní Hey Joe. Kytarista Michal Stanek zde předvedl i ukázku netradičního hraní na sólovou kytaru za hlavou - obdobný styl používal někdy i Jimi Hendrix. Potom na jeviště vplul Corvus Quartet. Společně s Red Guitars zahrál Hotel California a samostatně píseň Aquarius známou z Formanovy verze muzikálu Hair. Následovalo „francouzské okénko". Publikum, vyslechlo dvě písně od Edith Piaf (mne zaujal procítěný projev zpěvačky Zuzany v Ódě na lásku) proložené písní J. Brela Ne me quitte pas - zde se zhostil pěveckého partu francouzkého šansonu Petr Vojtíšek. Po přestávce se na podiu objevila Simulantenbande, která začala skladbou Crossroads Blues od slavného černošského bluesmana Roberta Johnsona. Ten odešel z tohoto světa v roce 1937 rovněž ve věku 27 let, po té, co mu na jednom večírku, kde hrál a kde se mu líbila manželka pořadatele, žárlivý manžel nalil jed do whisky. Stal se tak vlastně zakládajícím členem Klubu 27. Dalším připomenutým členem Klubu 27 byl Brian Jones (kytarista, hráč na foukací harmoniku a zakladatel skupiny The Rolling Stones) skladbou No expectations. Následně Simulantenbande zahrála skladbu kapely The Doors Love me two times jako vzpomínku na dalšího člena Klubu 27 Jima Morrisona (zpěváka, básníka, textaře a spoluzakladatele této skupiny). Následovalo několika písních zahraných Simulanty společně s Corvus Quartetem a duetem Zwei Bonus (dechová minisekce - trubka a saxofon). Citlivé úpravy Petra Vrány (leadera Corvus Quartetu) nabídly posluchačům podstatně širší a barevnější zvuk.

Následovala rozlučková skladba Knockin´ on heaven´s door od Boba Dylana se vzkazem od nás se Země těm nahoře zazpívaná a zahraná hudebníky všech vystupujících skupin. Ti ji, včetně moderátora, přišli společně zazpívat na podium. U mikrofonu se při jejim hraní střídal Petr a paní Zuzana. Refrén mohlo přizvukovat i obecenstvo.

Na závěr lze říci, že přítomé publikum mohlo degustovat skladby a písně nestárnoucího hudebního mistrovství členů Klubu 27.

20. 11. 2018

Justing

print Formát pro tisk