Kategorie: Aktuality

Ro©kové vítání jara roku 2019

aneb SIMULANTENBANDE hrála 20.3.2019 po devatenácté v klubu DOLI, tentokráte s kapelou LOS UTŘINOS

Poslední večer před letošním prvním kalendářním jarním dnem (astronomické jaro nastalo letos 20.3.2019 v 6:48 hod SEČ) si daly dostaveníčko s diváky v klubu Doli skupiny Simulantenbande a Los Utřinos. První hodiny koncertu se zhostila skupina domácích Simulantů. Jakmile zazněly tóny první písničky, ocitnul jsem se duchem zpátky v časové dimenzi zlaté bigbítové éry. Jakkoliv je převážná většina jimi hraných skladeb stará více jak padesát let, platí jejich apel na posluchače dodnes a určitě velká většina přítomných tuto hudbu poslouchá i v současnosti ráda. A dnes to bylo 93. vystoupení chlapců jako Simulantenbande a celkové již 103. za těch 15 roků, kdy opět začali veřejně vystupovat. Většina jimi prezentovaných písní je postavena na kytarovém rockovém zvuku doplňovaném ve většině skladeb Edovými klávesami a samozřejmě Petrovým zpěvem. Chlapci jeli jako dobře namazaný stroj. Na tomto koncertu mne nejvíce zaujaly: Heart full of soul od Yardbirds, Crossroads Blues od Roberta Johnsona, od Stounů to bylo blues Little Red Rooster, rychlejší Mother´s little helper (s Petrovou dohrou na foukací harmoniku a doprovodnými vokály Honzy a Jardy) a countryovka Sweet Virginia.
Po přestávce obsadila podium na skoro hodinu a půl skupina říkající si „Los Utřinos". V klubu Doli hrála ve složení: Jarda „Gumák" Dvořák - doprovodná kytara a zpěv, Jarda Štěpán - sólová kytara, 2. sólová kytara Jiří" Červík" Červín , Petr Filip - basová kytara a hráč na cajon (dřevěný perkusní buben) Jiří „George" Nevyjel. Nejčastější areou jejich působení bývá Kolín a okolí, především kluby, hospody a bary. Z podia se při jejich vystoupení line převážně blues, a to varianta, kterou lze nazvat jako „blůz z polabských lužních lesů a hájů", dále jsou to cirka z jedné třetiny rock and rollové písničky - vše s českými texty. Zaujaly mne následující písně, a to blůzy - „Zas nemám prachy", „Zahraj si Géčko", „Hej" (... Kam jsi to šel? Co jsi slyšel? Co ti dali...), Zlodějský Joe" a Tulácké blues". Z rockových písniček - „Fandovo bugy", „Až tě ochutnám", „Brouk" (...propadlej máš techničák, nemáš ani vodičák...).
S publikem se rozloučili cover verzí hitovky „Hej Joe" od Jimiho Hendrixe - samozřejmě s vlastním českým textem.
A epilog k tomuto vystoupení:
K Simulantenbande: Dnešní hraní mělo obvyklý simulantní rukopis jejich oblíbených a na jejich vystoupeních často hraných skupin a hudebníků. Na této hudbě je (alespoň dle mne) krásné, že posluchači základní emoce zprostředkuje zpravidla již během několika prvních taktů a potom je následně potvrzuje, rozvíjí až tak, že naslouchajícího často zvuk zcela pohltí.
K Los Utřinos: Nebylo vidět, že by si někdo z publika během jejich vystupování vytáhl a použil kapesník... Melodicky i zvukově jim to dobře šlapalo...Zajímavé bylo společné hraní dvou sólovek - zpravidla dominantní hudební linku vedla kytara Jiřího Červína.
Lze tedy skončit jednou větou, že dnešní devatenácté hraní Simulantů v klubu Doli a rovněž i vystoupení skupiny Los Utřinos „žalo sukces".
21. března 2019

JuSting

print Formát pro tisk