Kategorie: Aktuality

Skupiny SIMULANTENBANDE a JET BEAT hrály 13. října 2017 v Ponorce

Skupiny SIMULANTENBANDE a JET BEAT hrály k tanci a poslechu v pátek 13. října 2017 v Ponorce - pardubickém rockovém klubu.
Motto: „KDO (si) ZPÍVÁ (celý) RO(c)K RÁD, zůstane dlouho, dlouho mlád aneb HRAJÍCÍ (si) A ZPÍVAJÍCÍ MUŽI NESTÁRNOU“

V Pardubicích se v Jiráskově ulici nalézá Ponorka - tedy ne podmořské plavidlo, ale od podzimu 2014 znovuotevřený rockový klub. A v něm večer 13.10. 2017 před zaplněným sálem klubu mělo první více jak hodinu ve své režii šest členů Simulantenbande. Hoši nabídli příjemné vzpomínky pro pamětníky na hudbu jejich mládí a pro mladší generace něco, co je mohlo zajímat, resp. možná bylo pro některé novým objevem. Jimi hraný repertoár lze nazvat „crossover" (mísení stylů - u nich rocku s bluesem)- dynamických rokenrolových skladeb střídaných s písněmi v pomalejším tempu a také s bluesovými standardy. Publikum nejen spokojeně naslouchalo, část přítomných "hodila i nejeden taneček." Linula se k nim z podia hudba pronikavá, ale procítěná. Hoši zahráli celkem 11 skladeb od The Rolling Stones nebo hrávaných touto skupinou. Mezi nimi zazněly např. No expectations, You can make it if you try, I´m free a píseň, která zaujala přítomné svou interpretací: Paint it black. Také zazněly tři skladby od The Yardbirds (z 10, které mají hoši nacvičené) - např. Heart full of soul. Jak Pavel, tak Jarda při rock and rollových skladbách střídavě „dávali" svěží kytarová sóla, takže je vhodné se tu zmínit o velmi dobré instrumentaci a harmonii jejich kytarových riffů. Na scéně také výtečně ordinoval za basovkou beatový doktor Honza, a tak dotvářel celkové vyznění hraných skladeb. Také bylo možné zaslechnout krásu zvuku kláves Edy - např. v Riders on the storm od The Doors nebo foukací harmoniky Petra - např. u I want to be loved od Muddy Waterse.
Své učinkování zakončili Simulanti tentokrát peckou od The Doors - Love me two times.

Po jejich vystoupení jsem se o přestávce zeptal jejich zpěváka Petra Vojtíška:

SJ: „Soudě podle repertoáru je Simulantenbande hlavně orientovaná na šedesátá léta minulého století. Vaše oblíbené kapely The Rolling Stones a The Yardbirds vznikly před více jak 50 lety. Jste „retro" kapela, tedy skupina hrající skladby kapel vzniklých ve výše uvedeném období?"

Petr V.: „Snažíme se, aby většina toho, co hrajeme, byla muzika 60. let, protože tehdy to byl pro mne i Jardu ten první a tudíž nejhlubší zářez, tam sahá zejména moje a Jardova rocková hudební paměť - vždyť nám tehdy nebylo ani patnáct let. Je to hudba pro nás - všechny členy skupiny - stále inspirativní. Hrála se v době svého vzniku, hraje se dnes a věřím, že se bude hrávat i nadále. Navíc si myslíme, že od té doby nikdo nic lepšího nevytvořil. Doufám, že náš způsob její interpretace se líbí i našim posluchačům."

SJ: A co bys chtěl ještě krátce vzkázat čtenářům vašich webových stránek?

Petr V.: „Všichni jste zváni do pardubického klubu Doli na pátek 3. 11. 2017, kdy na koncertu s názvem „Blues pro Špágra" zahraje Simulantenbade (od r. 2013 již počtvrté). Je to vzpomínka na našeho kamaráda Milana Špačka. Letos společně s Gamba Blues Bandem, Blues Street Bandem, Zdeňkem Bartákem a Ivanem Hlasem a jeho triem. Začínáme již v 17 hodin."

Druhou polovinu po přestávce odehrál JET Beat. Za klávesami byl David Plšek, na kytaru hrál Jarda Fiala, basovku ovládal Petr Meduna a za bicími byl Ondra Novotný. Tato revivalová kapela se zaměřuje převážně na rock z období 60. a 70. let, takže bylo možné slyšet skladby od skupin Beatles, Rolling Stones, Who, Kinks, Credence Clearwater Revival... (kromě RS a Who se jedná o dnes již neexistující rockové skupiny).


14. října 2017
JuSting

 

print Formát pro tisk