Kategorie: Aktuality

Všude dobře, doma líp, na big beatu Simulantů a Corvusu nejlíp!

Prolog: Simulanti přijeli a vystoupili s Korvusáky v hlavním městě, nikoliv však z vlaku nebo tramvaje -ale- v Malostranské besedě, a to ve čtvrtek 22. září 2016 na svém již 75. koncertu, tentokráte s podtitulkem „FRAKOUNI + ROCKEŘI“.

Již poněkolikáté koncertovaly tyto dvě hudební skupiny prezentující různé podoby interpretace rocku společně - tentokráte v klubu na Malostranském náměstí v Praze 1 před plným sálem - publikem čítajícím kolem 100 návštěvníků. Vystoupení za rockery na svém jubilejním 75. vystoupení (hrají ve stále stejném složení) zahájili Simulanti rock and rollem Around and around od Chucka Berryho, hrávaného též skupinou The Rolling Stones.

Kytary Pavla a Jardy jsou za ta léta společného hraní sehrané, jsou z nich slyšet rockově povzbudivé, elektrizující tóny a u Honzovy baskytary „ brumendo" tvrdící muziku. Eda za klávesami oživuje barvitost celkového vyznění kapely. Toník ovládá eleganím ťukesem paliček a potřebným šlapáním bicí. A Petr svým osobitým podáním dává písním jejich beatový náboj, popř. za použití foukací harmoniky u bluesových skladeb i hlubší bluesový smysl. Přijde mi až fascinující, jak těm klukům, kteří se hudbou neživí, za těch 12 let společného hraní beatový zvuk „vyzrál"

Skupina se nesnaží o 100% kopírování hry svých oblíbených Rolling Stones (to ani není reálné), ale přistupuje k interpretaci jejich skladeb svým osobitým způsobem. Zde zazněly písně Love in vain, I´m free, dále pak od The Doors Love me two times, od Jethro Tull Said she was a dancer a od Yardbirds Ain´t got you a I´m not talking. Na jevišti na Simulanty plynule navázala skupina pardubických filharmoniků vystupujících již dvanáctý rok pod hlavičkou Corvus Quartet, která zahrála skladby od Led Zeppelin (Starway to heaven), Deep Purple (Smoke on the water), F. Mercuryho ze skupiny Queen (Bohemian Rhapsody), z muzikálu „Hair" G. Mac Dermotovu skladbu Aquarius a svoji třetinu uzavřela skladbou Chucka Berryho Rock and Roll Music. Skladby byly vždy prezentovany v cover verzích upravených pro smyčcové kvarteto Petrem Vránou (je i autorem „frakouny" zahrané úvodní skladby Fascination).

Do druhé poloviny koncertu nastoupilo na podium 12 dobře naladěných mužů - všech muzikantů obou seskupení (tedy včetně „zwei bonusů" - Korvusácké dechové minisekce - trubky a saxofonu), aby divákům a posluchačům (slovy zpěváka Petra Vojtíška) předvedli „FÚZI" - společné hraní tentokráte osmi skladeb.

Diváci tak měli možnost zažít specifické beatové hody díky originálním Vránovým úpravám, aranžmá a zejména jejich společné interpretaci. Jednalo se o písně Jethro Tull (We used to know), The Doors (Riders on the storm), The Yardbirds (Happenings ten years time ago) a několik stouňáckých pecek (Paint it black, Sweet Virginia a na závěr hraná a ještě přidávaná Brown Sugar). Doufám, že zážitky z tohoto dnešního vystoupení zůstanou ještě dlouho v paměti přítomných návštěvníků.

Epilog: Věřím, že tato co do počtu půltuctová banda simulantů svým pohodovým tempem za nedlouho zahraje publiku na svém stém vystoupení a bude i nadále hrát takový BIG BEAT, jaký má správně BEAT a publiku se bude stále LÍBEAT.

23. 9. 2016

print Formát pro tisk