Kategorie: Aktuality

Dobrá věc se podařila

V sobotu 26. září 2014 se v Kulturním domě Dukla v Pardubicích sešlo na 300 návštěvníků, aby se zúčastnilo benefičního koncertu se skupinami The Glass Onion (Beatles Revival Brno) a Simulantenbande.

Pokud bych použil sportovní terminologii a analogii ze hry zvané vodní pólo, tak v první a v závěrečné čtvrtině vystoupili hosté z Brna a druhou a třetí čtvrtinu odehrála na pódiu domácí Simulantenbande.

Bude to dnes zřejmě perný den (nebo noc?). A to už chlapci v oblecích „a lá" šedesátá léta minulého století spustí „A hard day´s night". Glassové, mající v současnosti v repertoáru 116 skladeb od Beatles, interpretují jejich muziku stylem přibližujícím se originálu. A po úvodních stručných slovech náměstka MUDr. Romana Michálka z Pardubické krajské nemocnice ( záštitu nad koncertem převzal ředitel této nemocnice pan MUDr.Tomáš Gottvald) a několika větách Petra Vojtíška, v nichž primář kardiologického oddělení a zpěvák skupiny Simulantenbande řekl, že dík patří všem, kdo se dnešní akce účastní nebo se na ní podíleli, pokračuje koncert v přátelské a pohodové atmosféře, a to jak na jevišti, tak v sále.

Zpívající bubeník Robert Orsáček v průběhu uvádění skladeb vtipně, někdy i s nadsázkou navnadí přítomné např. sólem bicích, jak je hrával na koncertech Ringo Starr. Je tu jeden „ťuk" - současný úhoz dvěma paličkami na buben (to „krátké bubenické sólo!) a už se line z pódia skladba „Any time at all". Nebo poznámkou o bouřlivém potlesku neplacené klaky s výzvou "cvičit pomoc". Následuje skladba „Help". Pohodový průběh dokresluje, že si Petr Vojtíšek zazpíval jako host s The Glass Onion beatlesáckou píseň „All my loving".

To to letí - už je to více jak půl století, co hoši z Liverpoolu složili písničky, které zazněly v průběhu tohoto koncertu. Jsou to mimo již výše jmenované skladby i další - např. „I call your name", „I saw her standing there", „I need you" , „I feel fine"...

Návštěvníci se viditelně, nenucené baví nejen poslechem hudby. Velmi brzo se zaplní parket tancujícími všech věkových skupin, je možné sledovat jejich taneční kreace, kterými doplňují a umocňují linoucí se hudbu od obou vystupujících skupin, a to prakticky po celou dobu koncertu.

A po „měkčím" beatu je možné příchodem Simulantenbande ke svým hudebním nástrojům slyšet „tvrdší rock", jak je při jejich „simulování" na koncertech obvyklé - mj. Sweet home Chicago od R. Johnsona, The last time a Sympathy for the Devil, No expectations, I ´m free od Rolling Stones, L.S.D. od The Pretty Things, I ´m not talking od Yardbirds jsou zahrané na vysoké standardní úrovni a zazpívané, především při pomalejších písních, procítěně Petrem Vojtíškem. Tradičně si to užívají obě kytary jak v podání Pavla Juna (zejména při bluesových skladbách), tak i Jardy Hovorky. Vyvrcholením koncertu však byla interpretace skladby od Doors: „Riders on the Storm", zejména vzhledem k brilantnímu a zářivému výkonu Edy Stočese za klávesami.
Co říci závěrem: Výsledek - výtěžek z koncertu půjde na dobrou věc. Už brzy se na kardiologickém oddělení PKN objeví několik, pro pacienty potřebných, resuscitačních vozíků.

27.9. 2014

JuSting

 

print Formát pro tisk