Kategorie: Aktuality

Simulantenbande „uvařila“ s filharmoniky báječný koncert

Článek z webu Pardubické krajské nemocnice 22.1.2014

Bigbítová kapela Simulantenbande a komorní seskupení Komorní filharmonie Pardubice. Netradiční spojení, které však vyústilo v unikátní hudební zážitek při společném benefičním koncertu nazvaném "Simulantenbande vaří s filharmoniky", jehož výtěžek byl věnován kardiologickému oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s.

"Skvělé! Báječné! Vynikající!"

Tato slova a mnoho jim podobných vycházela z úst diváků, když odcházeli domů. Několik týdnů předem „vyprodaný" společenský sál obchodního centra AFI Palace Pardubice se večer v úterý 21. ledna 2014 náramně bavil. Bylo to znát na aplausu, jímž se v průběhu koncertu i na jeho konci vůbec nešetřilo. Ba naopak.

Všichni, kteří se objevili na pódiu, si ho vysloužili zcela po zásluze.

Ovšem bouřlivý potlesk mohl zaznít i směrem do hlediště. Diváci v průběhu celého večera přispívali do pokladny, jejíž obsah byl určen kardiologickému oddělení. Nakonec se vybralo 38.050 korun, za něž budou pro koronární jednotku pořízeny dva resuscitační vozíky a jeden speciální vozík na drobné operační výkony.
"Vybrala se opravdu krásná finanční suma. Každému, kdo přispěl, bych chtěl velice poděkovat," pronesl Petr Vojtíšek, primář kardiologického oddělení a zároveň zpěvák skupiny Simulantenbande.

Štědrost diváků však plně korespondovala s kvalitou hudební produkce na pódiu. Byla pestrá, originální, líbivá...

Už rozjezd nápaditého hudebního koktejlu namíchaného speciálně pro tento večer. Corvus quartet s vtipným dovětkem Mit zwei Bonus - tedy Libor Ježek (housle), Petr Vrána (housle), Petr Klas (viola) a David Matoušek (violoncello) doplnění o Lubomíra Hrona (trubka) a Pavla Mertu (saxofon) - výtečně nastartoval koncert. Skladby Jaroslava Ježka a George Gershwina či hit Don´t Worry Be Happy od Bobby McFerrina byly v neobvyklém spojení smyčcových a dechových nástrojů vskutku vydařené.

Amatéři za profesionály, jak obě uskupení v úvodu koncertu označil Petr Vojtíšek, však nikterak nezaostávali. Kapela Simulantenbande, kterou vedle primáře kardiologie tvoří jeho kolega z oddělení Jan Matějka (baskytara), Jaroslav Hovorka (elektrická a akustická kytara), Pavel Jun (kytara), Eduard Stočes (klávesy) a Antonín Jirsák (bicí) si pro první část vystoupení přichystala blok bluesových skladeb. Písně velikánů tohoto žánru Roberta Johnsona, Willieho Dixona, Muddyho Waterse či Johna Mayalla v podání Petra Vojtíška povzbudily báječnou atmosféru v sálu.

Výtečné hudební představení pokračovalo náramně i po přestávce. Filharmonici, již v civilním oblečení, nabídli další pestrou směs tentokrát rockových a filmových skladeb ve speciálním aranžmá. Bohemian Rhapsody od skupiny Queen či Smoke On The Water od kapely Deep Purple byly opravdovou lahůdkou. A třeba mix známých melodií z Večerníčků zase úsměvným zpestřením.

Rockové skladby v netradičním provedení předznamenaly vyvrcholení koncertu. Simulantenbande ve svém druhém vystoupení dala vzpomenout na šedesátá léta a zlatou éru bigbítu. Skladby kapel Rolling Stones, Yardbirds a Doors dostaly publikum do varu.

A rockové bylo i finále, při němž se na pódiu sešly obě skupiny a společně odehrály tři závěrečné písně. As Tears Go By od Rolling Stones, Riders On The Storm od Doors a zejména závěrečná Sweet Virginia znovu od Rolling Stones byly skvělou tečkou za unikátním a velmi vydařeným koncertem.

"Byl to náš druhý společný koncert v tomto složení. Další zatím nemáme v plánu, ale na druhou stranu nic nevylučujeme," naznačil primář a zpěvák v jedné osobě Petr Vojtíšek.

Mgr. Dušan Korel
Tiskový mluvčí PKN

 

print Formát pro tisk